W czym tkwi magia planszówek?

W świecie, w którym technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a rozrywka cyfrowa jest na wyciągnięcie ręki, planszówki mogą wydawać się reliktem przeszłości. Nic bardziej mylnego! Od kilku lat wyraźnie widać, że gry planszowe z impetem wracają do łask, zdobywając coraz większą popularność u osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. W czym tkwi magia planszówek i dlaczego warto poświęcić czas na rozgrywkę? Oto kilka powodów, dlaczego warto spróbować!

Wspólne doświadczenie i poprawa samopoczucia

Gry planszowe to coś więcej niż tylko zabawa. To skuteczny sposób na nawiązywanie głębszych więzi między ludźmi. W przeciwieństwie do gier komputerowych, które często są indywidualnym doświadczeniem, planszówki zachęcają do kontaktu i interakcji między graczami. Siedzenie przy wspólnym stole, rozmowy, emocje towarzyszące rozgrywce – to wszystko buduje więź, tworzy niezapomniane chwile i przy okazji może przyczynić się do redukcji poziomu stresu i poprawy ogólnego samopoczucia.

 

Edukacja przez zabawę

Gry planszowe to nie tylko zabawna rozrywka, ale także doskonałe narzędzie edukacyjne. Wiele gier skupia się na rozwijaniu konkretnych umiejętności, takich jak czytanie ze zrozumieniem, myślenie logiczne, geografia, ekonomia czy nawet nauka języków obcych. To świetny sposób, żeby nauka stała się przyjemnością, a edukacja przenikała się z zabawą.

bookgame-4.jpg [306.86 KB]

 

 

Rozwój umiejętności społecznych

Wspólna gra w planszówki często wymaga komunikacji i współpracy. W zależności od rodzaju gry można doskonalić umiejętności słuchania innych, strategicznego myślenia, wyrażania swoich pomysłów i argumentowania decyzji. Doświadczanie różnych perspektyw i uczuć innych graczy przyczynia się do rozwijania zdolności komunikacji, empatii i współpracy, co ma korzystny wpływ na życie społeczne i zawodowe.

Przerwa na bycie offline

Smartfony, tablety i komputery zawładnęły życiem wielu z nas i sprawiły, że coraz więcej czasu spędzamy wirtualnie. Gry planszowe to dobry pretekst, żeby oderwać się od ekranu i przeżyć prawdziwe, sensoryczne doświadczenie. Przesuwanie pionków po planszy czy rozkładanie kart może być przyjemniejsze niż się wydaje, zwłaszcza jeśli wychodzi się na prowadzenie rozgrywki.

bookgame-2.jpg [414.44 KB]

 

Stymulacja mózgu

Gry planszowe aktywują różne obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie, percepcję, planowanie i pamięć. Na przykład gry wymagające strategicznego planowania mogą stymulować obszary mózgu związane z przetwarzaniem informacji przestrzennych i operacyjnych, podczas gdy gry oparte na dedukcji logicznej mogą wpływać na obszary związane z rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji. Planszówki z powodzeniem mogą być traktowane jako rodzaj „treningu mózgu”, który pozwala na utrzymanie umiejętności poznawczych w dobrej kondycji i zapobieganie ich pogorszeniu się wraz z wiekiem.

Pozostaje ostatnie pytanie – jak szukać gier dla siebie? Na szczęście świat planszówek oferuje nieograniczoną różnorodność tematyczną i mechaniczną, więc każdy ma szansę znaleźć grę, która przypadnie mu do gustu i będzie zgodna z jego zainteresowaniami. Jeśli chcesz się przekonać, ile radości i satysfakcji może przynieść rozgrywka przy stole koniecznie odwiedź w dniach 1-3 marca br. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame w EXPO Kraków. Dlaczego warto? Przygotowaliśmy największy w Polsce Games Room o powierzchni 4 tys. m2 z bezpłatną wypożyczalnią gier na ponad 1000 tytułów! Ponadto odbędzie się prawie 30 turniejów gier planszowych i bitewnych, sesje gier RPG, zawody w układaniu na czas puzzli, klocków LEGO i kostek Rubika. To tylko część bogatego programu, całość znajdziesz na bookgame.pl .

 

Autor: Magdalena Kuć - Marketing Specialist, Targi w Krakowie

bookgame-3.jpg [535.08 KB]

bookgame-6.jpg [376.18 KB]