nagłówek artykułu
25 turbofaktów o Targach w Krakowie
lead artykułu
25 zdjęć. Za każdym kryje się inna historia. Często nietypowa i łamiąca „targowe” stereotypy. Poznaj Targi w Krakowie od kuchni!
ciało artykułu
2. Akcja napisz książkę z Noblistką Jesień (2010)
Wyjątkowa książka, która miała kilkudziesięciu autorów, a pierwsze kilka zdań napisała noblistka Herta Mueller, powstała podczas jeden z edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Książka została przekazana na cele charytatywne – trafiła na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
4. Zeskanowaliśmy Smoka Walewskiego (2014)
W 2014 roku smok wawelski kwestował na krakowskim Rynku, a następnie został zlicytowany w trakcie 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gigantyczna replika (wysoka na 2,3 m i szeroka na 1,7 m) wykonana przez wystawców Targów EUROTOOL. Firma SCANTECH wykonała trójwymiarowy skan oryginalnej rzeźby i przygotowała projekt, na podstawie którego, specjaliści z AEP Ajan Engineering Polska wykonali wierną replikę.
5. Stworzyliśmy największą skarbonkę w Polsce (lato 2013)
To chyba największa skarbonka w Polsce! Ma blisko dwa metry, jest lekka i superwytrzymała. Powstała z kompozytów, oczywiście podczas Targów KOMPOZYT-EXPO i do dziś podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zajmuje centralne miejsce na krakowskim rynku.
6. Andy Warhol na Targach Krakdent (marzec 2015)
Rok rocznie w Krakowie spotykają się stomatolodzy z całej Polski (i nie tylko). Okazją do odwiedzin w EXPO Kraków są największe w Polsce Targi Stomatologiczne KRAKDENT®. Aby podkreślić wagę tego wydarzenia do Krakowa „sprowadzono” patronkę dentystów św. Apolonię. Nie był to zwyczajny obraz tej świętej, ale słynny obraz Andy’ego Warhola z św. Apollonią!
7. Akcja 20 autorów na 20-lecie (jesień 2016)
Targi w Krakowie wydały własną książkę! Wśród autorów byli m.in.: Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jakub Ćwiek, Małgorzata Kalicińska, Beata Pawlikowska, Katarzyna Puzyńska czy Krzysztof Zajas. Zbiór 20 opowiadań został wydrukowany w limitowanej liczbie egzemplarzy, a dochód trafił na cele charytatywne. Okazją było 20-lecie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
8. Własne lądowisko dla helikopterów (maj 2017)
Teren przylegający do EXPO Kraków jest na tyle duży, że oprócz parkingu na ponad 700 samochodów, obok centrum może wylądować helikopter. Pierwsze lądowanie miało miejsce podczas Targów Moto Show. Wydarzenie było wówczas poświęcone czterem żywiołom motoryzacji, stąd w lobby EXPO Kraków pojawiły się łodzie, jachty i maszyny latające.
9. Koncert „Mistrzowie Menu” (jesień 2017)
Czy gastronomia może być sztuką, a szefowie kuchni artystami? Targi HORECA udowodniły, że tak. Podczas 25. edycji 55 muzyków Orkiestry Wieniawa zagrało niezapomniany koncert w EXPO Kraków. W rytm taktów utworu „Menu for wind band” Carlosa Pellicera wykonanego po raz drugi w Polsce, szefowie kuchni przygotowywali kulinarną ucztę inspirowaną muzyką. Koncert dodatkowo wzbogaciła multimedialna opowieść wybitnych szefów kuchni.
10. Kelnerzy i Rekord Guinnessa (jesień 2017)
Podczas 7. Krakowskiego Biegu Kelnerów organizowanego w ramach Targów HORECA podjęto próbę bicia Rekordu Guinnessa w kategorii „Najwięcej kieliszków do wina trzymanych w dłoni jednocześnie”. Niestety rekordu nie udało się pobić, ale i tak edycja ta była wyjątkowa. Wszystko za sprawą jednego z uczestników, który na scenie, tuż po oficjalnym wręczeniu nagród oświadczył się swojej partnerce.
11. Muzyka z młynka do kawy (jesień 2017)
Specjalnie dla Targów HORECA kompozytor młodego pokolenia Piotr Grymek stworzył unikatową kompozycję dźwięków, które na co dzień otaczają osoby pracujące w gastronomii i hotelarstwie. Utwór był kompilacją odgłosów tj. mielenie kawy, wyciskanie soku, otwieranie butelki z gazowaną wodą mineralną, szum zmywarki do naczyń, czy przesuwanie drzwi samochodu dostawczego używanego w gastronomii.
12. Futboliści na targach (jesień 2018)
Na jeden dzień EXPO Kraków zamieniło się w boisko footballu amerykańskiego, gdzie można było poczuć ducha zaciętej, sportowej rywalizacji. Wszystko na potrzeby realizacji klipu video zapowiadającego 26. edycję Targi HORECA, której hasłem przewodnim było „Biznes HoReCa to gra”. Udział w nagraniu wzięli zawodnicy Kraków Football Kings oraz szefowie kuchni.
13. Własna grządka z uprawą głąbika krakowskiego (lato 2019)
Ogród warzywny w firmie? Pani Prezes z konewką? Dlaczego nie! W ramach przywracania do łask zapominanego warzywa – głąbika krakowskiego, przy EXPO Kraków założona została firmowa grządka. Dorodne plony trafiły do pracowników oraz szefów małopolskich restauracji.
14. Bitwa na kolory (wiosna 2019)
Jubileusze firmowe nie muszą być nudne i przewidywalne. Z okazji 5-lecia EXPO Kraków pracownicy Targów w Krakowie zorganizowali przed firmą festiwal kolorów. Kolory holi pokryły cały parking przed EXPO Kraków.
15. Książka dla Olgi Tokarczuk Targi Książki (październik 2019)
W niedzielny poranek przedstawiciele Targów w Krakowie wręczyli Oldze Tokarczuk księgę z gratulacjami od fanów. Miłośnicy twórczości nagrodzonej pisarki składali wyrazy uznania podczas odbywających się własne Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Księga wypełniona została po brzegi serdecznymi słowami, a noblistka była naprawdę miło zaskoczona, że tym razem to nie ją proszono o autograf, ale sama otrzymała ich tysiące od swoich czytelników.
16. Akcja „Jestem czujny onkologicznie” w ramach Targów KRAKDENT (2019)
Głośnym echem odbiła się akcja społeczna #JestemCzujnyOnkologicznie realizowana podczas Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT®. Na stoiskach firm, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, odbyły się badania przesiewowe pod kątem nowotworów jamy ustnej. Stomatolodzy zdobywali wiedzę, jak powinno wyglądać standardowe badanie kliniczne i badanie przesiewowe. Do udziału zachęcali Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”, firma Targi w Krakowie Sp. z o.o. organizator Targów KRAKDENT® oraz partnerzy merytoryczni - Zakład Stomatologii Zintegrowanej i Zakład Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej w Instytucie Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
17. Ocalamy od zapomnienia głąbika krakowskiego (jesień 2019)
Czy organizując targi gastronomiczne, można przywrócić do łask zapomniane warzywo? Kampania „Tradycja w natarciu” promująca 27. Targi HORECA udowodniła, że tak. Głąbik krakowski to rodzaj sałaty, która jeszcze w XIX wieku królowała na krakowskich stołach. Niestety wraz z biegiem czasu, słuch o sałacie zaginął. Targi w Krakowie zaprosiły do współpracy kilkunastu cenionych szefów kuchni, którzy zasiali głąbika w jednym z podkrakowskich gospodarstw. Punkt kulminacyjny projektu miał miejsce w listopadzie na Targach HORECA. Szefowie kuchni zaprezentowali dania i odpowiedzieli na pytanie, czy warzywo ma szansę pojawić się w kartach dań. Warzywo zostało zakwalifikowane przez Urząd Miasta Krakowa do prestiżowego projektu SLOWFOOD Central Europe wraz z takimi produktami jak obwarzanek krakowski. Ciekawy reportaż na temat warzywa można było obejrzeć m.in. w programie DDTVN.
18. Zwierzęta w firmie
Targi w Krakowie słyną ze swej miłości do zwierząt i bardzo chętnie angażują się w akcje charytatywne. Pierwszym firmowym psem był Czarek, który został uratowany przed uśpieniem. Owczarek niemiecki przez wiele lat pilnował obiektu i często odwiedzał pracowników w biurze, licząc na drobne przekąski. Jak podkreśla Zarząd firmy – swoją pracę wykonywał wzorowo. Dziś już nikogo nie dziwią psy i koty towarzyszące spotkaniom w EXPO Kraków. Capri, Rago, Rita i Tadzio bardzo lubią witać gości w biurze.
19. EXPO jako plan filmowy
EXPO Kraków sprawdziło się także jako plan filmowy. Powstał tutaj film z udziałem Mariusza Pudzianowskiego, promujący Moto Show w Krakowie, z kolei w spocie promującym Targi HORECA wystąpiła drużyna futbolistów, która w obiekcie rozegrała mecz. Swoje teledyski w EXPO Kraków nagrał Stanisław Soyki & Cracow Singers („Sonnet XXXIII”), a także Gromee x Jesper Jenset („Sweet Emotions”).
20. Organizatorzy wyścigów
Firma Targi w Krakowie przez lata organizowała także targi motoryzacyjne. Towarzyszyły im nietypowe wydarzenia towarzyszące, jak wyścig na ¼ mili, który odbywał się m.in. na tyłach hipermarketu Krokus przy Bora Komorowskiego czy na pasie startowym lotniska. Mrożących krew w żyłach atrakcji nie zabrakło także później, gdy wydarzenie odbywało się już w EXPO Kraków – drift, wyścigi ciężarówek czy pokaz stuntu motocyklowego przed lata w maju były na porządku dziennym.
21. Kolęda (grudzień 2020)
Targi w Krakowie dołożyły cegiełkę do tej wspaniałej inicjatywy #KoledaDlaHospicjum, która miał na celu zaangażowanie w pomoc finansową dla Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu pracowników firmy oraz firm, z którymi na co dzień Targi w Krakowie współpracują, powstało wyjątkowe wykonanie kolędy „Dzisiaj w Betlejem” przy akompaniamencie prof. dr hab. Andrzeja Pikula, wybitnego pianisty i pedagoga. Targi w Krakowie umieściły nagranie kolędy w social media i nominowały do akcji kolejne firmy, by dzięki temu zwiększyć zasięgi dobroczynności.
22. Konkurs Strefa Studenta i promowanie młodych projektantów
Konkurs Strefa Studenta organizowany jest od 10 lat w ramach Targów Packaging Innovations. To właśnie tu swoje pierwsze zawodowe kroki stawiają młodzi projektanci opakowań, których prace oceniane są w trzech kategoriach: Wrażenie, Funkcjonalność i Forma, Szata Graficzna. Możemy zdradzić, że udział w konkursie często owocuje ciekawymi ofertami staży, a nawet pracy.
23. Wakacyjna joga w EXPO Kraków i owocowe poniedziałki (lipiec-sierpień 2019)
W okresie letnim firma Targi w Krakowie postanowiła zadbać o formę i dobre samopoczucie swoich pracowników, aby z nową energią rozpocząć nadchodzący sezon targowy. Poniedziałki „owocowały” w zdrową żywność. Podczas wakacji, co poniedziałek, wybrany dział miał za zadanie zrobić poranne zakupy, aby pozostali pracownicy mogli przywitać tydzień ucztą pełną zdrowych przysmaków. Królowały: brzoskwinie, śliwki, maliny, jabłka, banany, ananasy, melony, wiśnie etc. Natomiast środy upływały pod znakiem jogi, ponieważ spokój wewnętrzny oraz harmonia to cechy, które każdy event manager powinien w sobie odkryć.
24. Wirtualna kawa podczas pandemii (październik 2020 – obecnie)
Pandemia i lockdown pokazały, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem i rozmowa. Targi w Krakowie pracują zdalnie, ale aby podtrzymać relacje pracownicze spotykają się na wirtualnej kawie co poniedziałek o 9 rano. To doskonała okazja, by zobaczyć twarze kolegów z pracy, by porozmawiać na tematy ważne, ale także te przyziemne, by poczuć się jak w biurze. To taki wirtualny odpowiednik kawy w kuchni w biurze.
25. EXPO Kraków – obiekt wielu możliwości
EXPO Kraków niczym kameleon zmienia się nie do poznania. Jednego dnia jego wnętrza przypominają ulice Nowego Jorku, a już drugiego lobby przeobraża się w ogromny las. Nowoczesny obiekt dostosowany jest do szerokiego spektrum wydarzeń, takich jak: targi, kongresy, konferencje, spotkania i prezentacje biznesowe oraz eventy.