We czwartek oficjalnie rozpoczęto Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zebranych gości przywitała Prezes Zarządu Targów Książki w Krakowie - Grażyna Grabowska oraz Prezydent Miasta Krakowa - profesor Jacek Majchrowski.

Gościem specjalnym są w tym roku Niemcy, dlatego oficjalna formułka otwierająca Targi została wygłoszona właśnie w języku niemieckim przez wiceprezesa Frankfurckich Targów Książki - Tobiasa Vossa.

Podczas ceremonii już po raz dziewiąty zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.  W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują w świecie czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Ambasadorami zostali w tym roku Anna Zielińska-Krybus*, Marcin Gnat** i Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie***.

Pierwszego dnia targów odbywa się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa.
W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście szukali odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji.


Również w czwartek, podczas wieczornej, uroczystej gali poznaliśmy laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, którego celem jest popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki,. Statuetkę wykonaną przez śp. prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 zł, której fundatorem są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Targi w Krakowie Sp. z o.o. w tym roku otrzymała pani profesor Joanna Tokarska-Bakir, autorka książki „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”.

Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zostały rozstrzygnięte liczne konkursy, których zwycięzców publikujemy TUTAJ.


Podczas tegorocznej edycji powstała ścianka dla ilustratorów, na której można zamieścić próbkę swoich prac i dane kontaktowe. Dodatkowo, jest okazja popisać się swoimi umiejętnościami w Salonie Komiksu. Tam, na wydzielonej przestrzeni można stworzyć ilustrację pod okiem członków Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Jedną z tegorocznych nowości jest także scena w powiększonym Salonie Komiksu, a na niej: atrakcje w postaci gier i zabaw dla małych i dużych fanów komiksu, quizy z nagrodami i oczywiście warsztaty komiksowe.

Gratulacje dla Olgi Tokarczuk czyli akcja #taksięcieszę: tworzymy wspólnie księgę oraz video z gratulacjami dla Noblistki. Na tle specjalnie przygotowanej ścianki pokażemy, z jaką radością czytelnicy przyjęli werdykt Akademii Szwedzkiej – dla każdego uczestnika akcji przygotowaliśmy specjalne naklejki „Nobel dla Olgi Tokarczuk #taksięcieszę".

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


* Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat pracuje jako redaktor i wydawca w jednej z oficyn akademickich – Wydawnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

** Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórca internetowej inicjatywy „Przeczytam 52 książki w roku”, która podczas swojej pierwszej edycji w 2015 roku zaangażowała ponad 100 tysięcy polskich internautów na Facebooku, a w kolejnych swoich odsłonach również mobilizuje do regularnego czytania kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Akcja dwukrotnie uzyskała nominację do nagrody Kampania Społeczna Roku.

*** Za coroczną ogromną pomoc w organizacji ruchu podczas trwania Targów. Za kierowanie pojazdami w taki sposób, że usprawnienia rokrocznie zauważane są i chwalone przez naszych Wystawców i Zwiedzających.